Evrimi Anlamak kapsamlı ve anlaşılır evrim rehberiniz!

A14b:mukemmellesme degil secilim

Git ve: kullan, ara


Evrim 101 İçindekiler << önceki | sonraki >>

Mükemmelleşme değil, seçilim

İnsanlarda doğal seçilimi, şaşırtıcı uyarlanımlar üretebildiği için canlıları daha iyi olmaya, sürekli olarak ilerlemeye iten sınırsız bir güç olarak düşünme eğilimi vardır; ancak doğal seçilim hiç de böyle bir şey değildir.

Birincisi, doğal seçilim sınırsız bir güç değildir; mükemmeliyet üretmez. Eğer genleriniz “yeterince iyi” ise bir sonraki nesile birkaç döl kazandırırsınız; mükemmel olmak zorunda değilsiniz. Bunu çevremizdeki popülasyonlarda görebiliriz: İnsanlar genetik hastalıklara neden olan genlere sahip olabilirler, bitkiler kurak bir dönemi atlatıp sağ kalabilecek genlere sahip olmayabilirler veya bir avcı, aç olduğu her zaman avını yakalayabilecek kadar hızlı olmayabilir. Hiçbir popülasyon ya da organizma mükemmel olarak uyarlanım sağlamış değildir.

İkincisi, doğal seçilimi yol gösteren bir el olarak düşünmektense bir süreç olarak görmek daha doğrudur. Doğal seçilim çeşitlilik, ayrımlı üreme ve kalıtımın basit bir sonucudur. Bilinçsiz ve mekaniktir. Amacı yoktur; bir “ilerleme” ya da dengeli bir ekosistem için uğraşmaz.

Formula.gif

Bu nedenlerle evrimi açıklarken “ihtiyaç duymak”, “çabalamak” ve “istemek” gibi kelimelerin kullanımı çok uygun değildir. Popülasyon ya da bireyler evrilmeyi “istemez” ya da evrilmek için “çabalamaz”lar ve doğal seçilim organizmaların “ihtiyaç”larını karşılamaya çalışmaz. Doğal seçilim sadece popülasyonda var olan çeşitlilikler arasından seçim yapar. Sonuç evrimdir.

Evrim bu şekilde işlemez.


Önceki
Doğal seçilim ve uyarlanım ile ilgili yanılgılar


Sonraki
Doğal seçilimin sınırları

yazdırılabilir görünüm