Evrimi Anlamak kapsamlı ve anlaşılır evrim rehberiniz!

A9b:David 02

Git ve: kullan, ara
Evrim 101 İçindekiler << önceki | sonraki >>

Balık Eşeyinden Balık Boyutuna

Atlantik gümüş çizgilileri

David’in balık boyutu evrimine olan merakı önceleri başka bir araştırmayla başladı; balıklarda cinsiyet tayini üzerine çalışırken, bir balığın dişi mi erkek mi olacağının belirlenmesinde etkili olan faktörleri araştırıyordu. David, insanlardan farklı olarak (insanda cinsiyet, kromozomlar tarafından belirlenir), Atlantik gümüş çizgililerinde cinsiyetin sıcaklık tarafından belirlendiğini keşfetti: sıcak sularda yetişen larvalar erkek olarak gelişirken, soğuk sularda yetişen larvalar dişi olarak gelişirler. Bu konuda çalışırken, doğu kıyısının farklı noktalarından topladığı balık yumurtalarının tümünü laboratuar ortamında büyüttüğü süreç içerisinde şaşırtıcı başka bir şeyle karşılaştı: soğuk sulardan toplanan balıklar sıcak sulardan toplananlardan çok daha hızlı büyüyorlardı. Daha soğuk iklimlerde yaşayan balıkların, sadece, daha sıcak olan yaz aylarında büyüyebildikleri ortaya çıktı: bu nedenle tüm büyümelerini birkaç kısa ay içinde tamamlamak zorundaydı ve onlar da buna uyarlanmışlardı. Fakat güney iklimlerde yaşayan balıklar daha süreklilik arzeden bir büyüme gerçekleştirebildikleri için, böylesi bir ani büyüme şekline uyum sağlamak zorunda kalmamışlardı.

Bu bilgi David’e büyüme hızının –dolayısıyla vücut büyüklüğünün- balıklarda kolayca evrilmiş olabileceği doğrultusunda bilgi vermiş oldu. Bu esnada, balıkçıların raporları ve bilimsel raporlar, yabani balık popülasyonlarındaki balıklarla ilgili olarak diğer kanıtlar, pek çok balığın geçmiştekine oranla ortalama büyüklükten küçük olduğu ve yine geçmişte olduğundan daha küçük boyutlardayken olgunluğa eriştiklerini göstermekteydi. Bu gözlemleri biraraya getiren David, insanların daha büyük boyutlu balıkları toplaması ya da avlaması sonucu balıkların daha küçük boyutlara sahip olacak şekilde evrildiği sonucuna vardı – bir çeşit yapay seçilim.


Garip ama gercek.gif
Cinsiyet: bir X/Y dünyası değildir. İnsanlarda cinsiyet, gebe kalınma esnasında belirlenerek bireyin yaşantısı boyunca sabit kalır – bir kez XY cinsiyete sahip olan her zaman XY dir. Ancak canlılar dünyasının geri kalanında işler bu kadar kesin çizgilerle belirlenmemiştir. Örneğin Atlantik gümüş çizgili balıklarında eşey, larvanın büyüdüğü sıcaklığa bağlı olarak belirlenmektedir. Fakat gümüş çizgililerin durumu soytarı balığı (örn. Nemo) ve diğer resif balıklarıyla karşılaştırılınca oldukça uysal kalmaktadır. Tüm soytarı balıkları eşeysel olarak olgun olmadan doğarlar, fakat sonra önce erkek olarak gelişirler – ve eğer imkân verilirse dişi olurlar!


Önceki
Evrimsel gerçeklerin oltayla tutulması: David O. Conover’ın Çalışması


Sonraki
Küçük olanları suya geri atma

Atlantik gümüş çizgilileri fotoğrafı David O. Conover tarafından sağlanmıştır.

yazdırılabilir görünüm