Evrimi Anlamak kapsamlı ve anlaşılır evrim rehberiniz!

Evrim101:Gelişim

Git ve: kullan, ara


Evrim 101 İçindekiler << önceki | sonraki >>

Gelişim

Gelişim, bir embriyonun ergin bir organizmaya dönüşüp, sonunda da ölmesi sürecidir. Gelişim süreci boyunca organizmanın genotipi, fenotip olarak ifade edilir ve bu da genleri doğal seçilimin etkisine maruz bırakır.

Gelişim biyolojisi alanındaki çalışmalar evrim biyolojisi için birkaç nedenden dolayı önemlidir:

Büyük evrimsel değişimlerin açıklanması

Gelişimi kontrol eden genlerdeki değişimlerin ergin organizmanın morfolojisine büyük etkileri olabilir. Bu etkiler öyle önemlidir ki, bilim insanları gelişimle ilgili genlerdeki değişimlerin, büyük ölçekli evrimsel dönüşümlerin gerçekleşmesine yardımcı olduğunu düşünüyorlar. Örneğin bazı toynaklı memelilerin nasıl okyanus canlılarına evrildiğini, sucul bitkilerin karaya nasıl yayıldığını ve küçük, zırhlı omurgasızların nasıl kanatlara sahip olduğunu gelişimle ilgili değişimlerle açıklamak mümkün.

Meyve sineğinin gelişimini kontrol eden genlerdeki mutasyonlar, bir çift yerine iki çift kanat gibi önemli morfolojik değişimlere neden olabilir.
Gelişimle ilgili bir diğer gen mutasyonu, üstteki sinekte olduğu gibi, meyve sineklerinin duyargalarının bulunması gereken yerde bacakların gelişimine yol açabilir.


Evrimsel tarihi öğrenme

Bir organizmanın gelişimi onun geçmişi ile ilgili ipuçları verebilir, biyologlar da bunları evrimsel ağaçları oluştururken kullanabilirler.


Embriyolarda görülen bu gibi karakterler, soylar arasındaki ilişkilerin çözümlenmesine yardımcı olabilir.

Evrimsel değişimi sınırlama

Gelişim süreçleri, belirli soylardaki belirli karakterlerin evrilmesine ket vurarak evrimi sınırlayabilir. Örneğin, gelişim, altı parmaklı bir dörtayaklının neden var olmadığını açıklamaya yardım edebilir.Önceki
Eşey ve genetik karılma


Daha fazlasını keşfet!
Gelişimsel değişim biçimleri, bireyoluş ve soyoluş, evrimi etkileyen gelişimsel kısıtlamalar, karmaşıklık ve Hox genlerinin gövde yapısını nasıl etkilediği hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sonraki
Genetik sürüklenme

Embryo görüntülerinin asılları Michael Richardson ve ark.larından; meyve sineği görüntüleri Jean-Michel Muratet'den, Syndicat National des Ophtalmologistes de France (SNOF) alınmıştır.

yazdırılabilir görünüm