Evrimi Anlamak kapsamlı ve anlaşılır evrim rehberiniz!

Evrim101:Soyağacı

Git ve: kullan, ara
Evrim 101 İçindekiler << önceki | sonraki >>

Soyağacı

Evrim süreci, türler arasında bir ilişkiler örüntüsü oluşturur. Soylar evrilip bölündükçe ve değişiklikler yeni nesillere kalıtım yoluyla aktarıldıkça, soyların evrimsel yolları birbirinden ayrılır. Bu, evrimsel ilişkilerin dallanmış bir örüntüsünü oluşturur.

Türlerin kalıtsal özelliklerini ve başka tarihsel verileri inceleyerek, evrimsel ilişkileri ortaya çıkarabilir ve bu ilişkileri bir soyağacında gösterebiliriz. Bu soyağaçlarına soyoluş adı verilir. Aşağıda gördüğünüz soyoluş, dünyadaki bütün yaşamı birbirine bağlayan temel akrabalıkları gösteriyor.

Üç küme

Three domains

Bütün soyoluş ağaçları gibi bu gördüğünüz ağaç da canlılar arasındaki ilişkilere dair bir hipotezdir. Bu ağaç, bütün yaşam türlerinin akraba olduğunu ve üç ana dalda toplanabileceğini tasvir eder. Bu üç ana dal, genelde üç küme olarak dile getirilir: Archaea, Bacteria ve Eukaryota. Ağacın bir dalına, mesela Animalia'ya (kırmızı daire içinde) odaklanarak o dalın soyoluşunu daha detaylı inceleyebiliriz. İsterseniz daha da yakınlaşarak, omurgalıların bazı ana soylarını inceleyebilirsiniz. Başlamak için aşağıdaki düğmeye basmanız yeterli.

Zoom in on Animalia

Birçok farklı kanıtla destekleniyor olmasına rağmen, bu ağaç muhtemelen hatasız değil. Bilim insanları soyoluş ağaçlarını yeni verilerin ışığında tekrar tekrar gözden geçirip düzeltiyorlar. Veriler toplandıkça zaman zaman hipotezlerin kimisi değiştiriliyor ve ağacın bazı dallarında değişiklikler yapılıyor. Örneğin son 50 sene içinde toplanan birçok veri, kuşların aslında dinozorlarla aynı soydan geldiğini ortaya koydu. Bunun sonucunda ağaçtaki bazı dalların yeniden düzenlenmesi gerekti.Önceki
Yaşamın tarihi: örüntülere bir bakış


Sonraki
Soyoluşu anlamak

Yaşam, hayvan ve omurgalı ağaçlarındaki fotoğrafların sahipleri (ing.)

yazdırılabilir görünüm