Evrimi Anlamak kapsamlı ve anlaşılır evrim rehberiniz!

Evrim101:Eşeysel seçilim

Git ve: kullan, ara
Evrim 101 İçindekiler << önceki | sonraki >>

Eşeysel seçilim

Evrim101 27 4.jpg Evrim101 28 2.jpg
Evrim101 28 3.jpg Evrim101 28 4.jpg

Eşeysel seçilim, doğal seçilimin özel bir durumudur. Organizmanın (her ne şekilde olursa olsun!) bir eş elde etme ya da onunla başarılı bir biçimde çiftleşebilme yeteneği üzerinden işler.

Seçilim, pek çok organizmanın cinsellik uğruna aşırılıklara kapılmasına neden olur: Tavuskuşları zarif kuyruklar taşır (sol üstte), deniz filleri alanları için dövüşür (sağ üstte), meyve sinekleri dans gösterileri yapar, bazı türlerse baştan çıkarıcı hediyeler sunar. Hangi dişi mormon çekirgesi iştah açıcı bir sperm paketinden oluşan bu hediyeye (sağ altta) karşı koyabilir ki? Daha da aşırı uçlara gidersek, erkek kırmızı sırtlı örümcek (sol altta) başarılı bir çiftleşme uğruna kendini, kelimenin tam anlamıyla ölümün kucağına atar.

Eşeysel seçilim, çoğu kez bireylerin sağkalım mücadelesine zarar verecek özellikleri üretebilecek kadar güçlüdür. Örneğin, aşırı uzun ve renkli kuyruk telekleri ya da kuyruklar karşı cinsten bireylerin yanı sıra yırtıcıların da ilgisini çekecektir.

Önceki
Peki ya seçilim değeri?


Sonraki
Eşeysel seçilim (2/2)


Tavuskuşu görüntüsü Peacock Rock Maple Farm'dan; deniz fili görüntüleri Craig'in Anasayfası'ndan; Mormon çekirgesi görüntüsü Wyoming'in ve Batı'nın çekirgelerinden; kırmızı sırtlı örümceğin görüntüsü Toronto Üniversitesi Scarborough'daki Andrew Mason'dan alınmıştır.

yazdırılabilir görünüm