Evrimi Anlamak kapsamlı ve anlaşılır evrim rehberiniz!

A11e:Mcelwain 01

Git ve: kullan, ara


Evrim 101 İçindekiler | sonraki >>

Kadim fosiller ve günümüzdeki iklim değişikliği: Jennifer McElwain’in çalışması

Hazırlayan: Evrimi Anlamak ekibi

Dr. Jennifer McElwain’in İrlanda’nın Kolej Dublin Üniversitesi’ndeki laboratuvarı, yaprakların narin yapılarını incelemek için güçlü mikroskoplar, fosillerin etrafındaki taşları aşındırmak için asitler ve de günümüz bitkileri üzerinde deneyler yürütmek için büyüme hazneleri ile donanmış durumda. Geçtiğimiz beş sene boyunca, Dr. Jennifer ve ekibi Grönland’a iki keşif gezisi yaptı. İki buçuk tondan fazla fosil topladıkları bu geziler boyunca çadırda yatıp, gaz ocağında yemek pişirip, ırmakta yıkandılar. Tüm bu çalışmanın amacı ise bir çoğu kurşun kalemin arkasındaki silgiden daha büyük olmayan, küçücük fosilleşmiş yaprakların yüzeylerindeki mikroskopik gözenekleri saymaktı.

Dr. Jennifer McElwain Grönland’da fosil toplarken. Danimarka’dan 180 milyon yaşındaki bir avuç dolusu fosilleşmiş kozalaklı ağaç yaprağı. Bunun gibi fosiller yerkürenin geçmişte içinde bulunduğu çevresel koşullara dair izler taşır.

Bu önemsiz bir iş gibi görünebilir, ancak aslında bu gibi ayrıntılar yerkürenin 4.6 milyar yıllık tarihi boyunca yaşamı şekillendiren büyük iklim değişiklikleri hakkında önemli ipuçlarıdır. Jennifer’ın araştırması, insan faaliyetlerinin, gezegenin iklimini bugün nasıl değiştirdiği ve de gelecekte yerküredeki yaşamın çeşitliliğini nasıl etkileyeceğini anlamamızı sağlayan küresel çevre döngülerinin açığa çıkmasına yardımcı olur.

Bu araştırma profilinde, şu kilit soruların cevaplarını keşfedeceğiz:
 • Bir bitki, stoma hücrelerini açarak ne elde eder ve ne kaybeder?
 • Atmosferdeki değişiklikler ve jeolojik faaliyetler yerküredeki yaşamın çeşitliliğini nasıl etkilediler?
 • Sera etkisi nedir ve yaşam tarihinde nasıl bir rol oynamıştır?
 • Yok oluş, evrim sürecinde ne gibi bir rol oynar?

 • Anasayfa
  Ana Sayfa

  Sonraki
  Mikroskobik ağızlı yapraklar

  Fotoğraflar Dr. Jennifer McElwain tarafından sağlanmıştır; avuçtaki fosil yapraklar: GEO86412_03d.

  yazdırılabilir görünüm