Evrimi Anlamak kapsamlı ve anlaşılır evrim rehberiniz!

A11g:Jablonski 01

Git ve: kullan, ara
Evrim 101 İçindekiler | sonraki >>

David Jablonski’nin çalışması: Kitlesel bir yokoluştan nasıl kurtulunur?

Hazırlayan: Evrimi Anlamak ekibi

Dr. David Jablonski

Bir felaket senaryosu çizelim. Bir kumsalda tatil yapıyorsunuz; gökyüzü kararmaya başlıyor. Büyük bir asteroid Dünya’ya doğru hızla geliyor. Muhtemel son anlarınızda çevrenize bakıyorsunuz, güneşlenen insanlara, deniz esintisinde süzülen martılara, kayalıklardaki ağaçlara, dalgaların dövdüğü kıyılara bakıyorsunuz. Alışageldiğiniz hayat değişmek üzere, ama nasıl? Dünya’daki bazı türler biraz sonra gerçekleşecek toplu yokoluştan kurtulacak, diğerleri ise ölecek. Peki kim yaşayacak, kim yok olacak?

Dr. David Jablonski bu sorunun cevabını arıyor. Şikago Üniversitesi’nde bir paleontolog olan David Jablonski fosil kayıtlarında çeşitlenme ve nesil tükenmesi modelleri üzerinde araştırmalar yürütüyor. Özellikle yaşamın tarihi üzerine büyük sorular ile ilgileniyor. Evrimsel patlamalar nasıl meydana gelir? Nesil tükenmeleri nasıl gerçekleşir? Neden bazı türler kitlesel yokoluşlardan kurtulurken, bazıları kurtulamaz? Paleontologların kullandıklarından daha çok tarihçi ve istatistikçilerin kullandığı araştırma yöntemlerini kullanarak David Jablonski bu son soruya şaşırtıcı bir cevap buldu. Bu cevap günümüz koruma çalışmaları için de önem arz eden bir cevaptır.Bu araştırmayı incelerken şu kilit sorular üzerinde duracağız:
 • Kitlesel yokoluş nedir?
 • Geçmişteki kitlesel yokoluşlar ile ilgili hipotezleri nasıl sınayabiliriz?
 • Kitlesel yokoluşlar yaşamın tarihini nasıl şekillendirmiştir?
 • Yaşamın tarihinin anlaşılmasının günümüz koruma stratejileri üzerindeki etkisi nasıl olabilir?

 • Anasayfa
  Ana Sayfa

  Sonraki
  Stegosaurus’tan salyangoza

  Burada sunulan materyal ABD Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi’nden (NASA) alınmıştır (SPO award No. 022254-003). Burada sunulan tüm fikir, bulgu ve sonuç ya da öneriler yazar(lar)a aittir. NASA’nın görüşlerini yansıtmak zorunda değildir. Fotoğraf Şikago Üniversitesi’nden alınmıştır.

  yazdırılabilir görünüm