Evrimi Anlamak kapsamlı ve anlaşılır evrim rehberiniz!

Evrim101:Türün tanımı

Git ve: kullan, ara
Evrim 101 İçindekiler << önceki | sonraki >>

Türün tanımı

Tür genellikle, doğada birbiri ile üreyebilen ya da üreme imkanı olan bir grup birey olarak tanımlanır. Bu anlamda tür, doğal koşullarda mümkün olan en büyük gen havuzudur.

Örneğin, aşağıdaki gülen yüz örümcekleri birbirlerinden farklı görünüyorlar, fakat birbirleriyle çiftleşebildikleri için aynı tür - Theridion grallator- olarak kabul ediliyorlar.

Evrim101 41 1.jpg
Evrim101 41 2.gif

Türün bu tanımı kesin ve tam gibi görünmekle birlikte, aslında doğada bu tanımı uygulamanın zor olduğu pek çok durumla karşılaşıyoruz. Örneğin, çoğu bakterinin başlıca üreme şekli eşeysiz üremedir. Sağdaki bakteri, ikiye bölünme yöntemiyle eşeysiz ürerken görülüyor. Türün bu "birbirleri ile çiftleşerek üreyen bireyler" tanımını, sadece (ya da çoğu zaman) eşeysiz üreme ile çoğalan organizmalara uygulamak her zaman kolay olmayabilir.

Aynı zamanda, doğadaki pek çok bitki ve bazı hayvanlar melez yavrular oluşturabilir. Leş kargası ve Avrupa leş kargası birbirinden farklı görünür ve çoğunlukla kendi grupları içinde çiftleşirler, ancak bazı bölgelerde melezleşir yani birbirleri ile de çiftleşirler. Bu durumda ayrı türler olarak mı ele alınmalılar yoksa aynı tür olarak mı?


Evrim101 41 3.gif


Eğer iki meşe soyu birbirinden çok farklı görünüyor fakat zaman zaman melezleşiyorlarsa, onları iki ayrı tür olarak mı ele almalıyız? Tür tanımının sınırlarının bulanıklaştığı daha pek çok durum var. Sonuçta tür, kendi amaçlarımız için biz insanlar tarafından icat edilmiş bir kavram olduğuna göre, böyle bazı bulanıklıkların olması da şaşırtıcı değil!

Önceki
Türleşme


Daha fazlasını keşfet!
Biyolojik tür kavramı ve diğer tür kavramları hakkında daha fazlasını okuyun.
Sonraki
Türleşmenin tanımı


Şenyüz örümceği fotoğrafı Rosemary Gillespie tarafından (UC Berkeley); Streptococcus mikroskop fotoğrafı Dr. Vincent A. Fischetti tarafından sağlanmıştır.

yazdırılabilir görünüm